Avukatımı Değiştirmeli miyim?

Allen-Bankruptcy-Attorney
Avukat Müvekkil ilişkisi her şeyden önce güvene dayalıdır. Bu konuyu araştırmanız bile avukatınıza karşı güven probleminiz olduğunu göstermektedir. Öncelikle neden güven problemi yaşadığınızı tespit etmelisiniz. Avukatınızın mesleki bilgi ve gayretini nasıl değerlendireceğinizi  bilmiyor olsanız bile eğer bu yazıya ulaşarak okuyabilecek bilgi ve eğitiminiz varsa davanızın takibinde bir eksiklik – ihmal – savsama olup olmadığını değerlendirebilmeniz mümkündür.

Avukatınıza dosyanızla ilgili merak ettiğiniz, güvensizlik-rahatsızlık duymanıza neden olan hususların tümünü sorun. Bu konularda anlatımı sizi tatmin etmiyor sorularınızın cevaplanmaktan ziyade geçiştirildiğini hissediyorsanız veyahut avukatınızla iletişim kurmakta güçlük çekiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Davanızın konusu ne olursa olsun dosyanızın bir fotokopisini avukatınızdan isteyin veyahut bizzat mahkeme kaleminden temin edin. Dosya içeriğinde sizin adınıza yazılmış dilekçeleri ve duruşma tutanaklarını okuyun inceleyin, avukatınızın duruşmalara katılıp katılmadığını, ara kararları yerine getirip getirmediğini, sizi yeteri kadar ifade edip etmediğini takip edin. Eğer bu aşamadan sonra avukatınızın sizi gereğince ifade ettiğini düşünüyorsanız kuruntu yapmışsınız ve şüphenizde haksızsınız demektir. Eğer şüpheleriniz daha da kuvvetlendi ise mevcut avukatınızla dosyanızı takip etmek zorunda olmadığınızı eğer maddi gücünüz var ise yeni bir vekil tayin ederek kolaylıkla eski avukatınızın görevine son verebileceğinizi veyahut davanızı kendi başınıza takip edebileceğinizi (avukat tutmak kural olarak zorunlu olmayıp istisnai haller saklıdır) biliniz.

Avukat değiştirmeniz yeni avukatınıza tekrar vekalet ücreti ödemeniz anlamına gelecektir. Bu nedenle davanızın sizin için ne ifade ettiğini ve avukatınıza karşı güvensizliğinizin / iletişimsizliğinizin ne kadar somut olduğunu kuruntudan ibaret olup olmadığını detaylı şekilde sorgulayın.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30