Avukatımı Nasıl Değiştiririm?

Ekran-Resmi-2015-05-21-17.15.58
Vekaletname ile vekil kıldığınız avukatınızdan memnun değilseniz ne yapabilirsiniz?

Sanık sıfatı ile yargılanmakta olduğunuz ya da şikayetçisi olduğunuz bir ceza davasında veya herhangi bir konuda, sizi temsil etmesi, davanızı takip etmesi için bir avukat tayin ettiniz fakat avukatınızın geçen süre içerisinde davanızın takibinde yeterli mesleki çabayı göstermediğini düşünüyor, onunla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız ne yapabilirsiniz?
Öncelikle belirtmek gerekir ki; hukuk da tıp gibi uzmanlık gerektiren bir daldır. Ancak günümüz şartlarında uzmanlık gerektiren dallarda dahi konu sizin hayatınızı ilgilendiriyor ise her şeyi  akışına bırakmanız doğru değildir. Eğer ben avukat değilim hukuktan anlamam der davanızı takip etmez iseniz, ortaya çıkabilecek mesleki ihmal ve hataları fark etmeniz de mümkün olamayacak ve sonuçta zarar gören maalesef yine siz olacaksınız. Bu nedenle dosyanızın bir sureti de mutlaka sizde olmalıdır.

Örneğin Avukatınız sizin adınıza şikayet, savunma, temyiz gibi önemli bir dilekçe yazdığında onu sizin  bilginize sunuyor mu?

a)Sunmuyor ise;  Avukatınız sizin için önem arzeden dilekçeleri bilginize-onayınıza sunmalıdır. Günümüz teknolojik şartlarında en azından mail ya da faks ile sizin adınıza yazılan bir dilekçenin onayınıza-bilginize sunulması pek de zor olmasa gerek. Hem işini özenle, titizlikle yapan, ciddi emek sarfeden kişiler yaptıkları işi, yazdıkları savunma, temyiz dilekçesini bilginize sunmaktan çekinmez yaptıkları işin takdir göreceğini-görmesi gerektiğini düşündükleri için zevkle paylaşırlar.

b) Sunuyor ise ; konu hakkında teknik bilgiye sahip olmasanız bile, dilekçe içeriğinden, anlatım kalitesinden, metinde yer verilen dayanaklardan, sayfa kullanımından, düzeninden vb. bir çok ayrıntıdan dahi avukatınızın titiz çalışıp çalışmadığını, yapılan işin gerçekten özenle mi yoksa yapılmış olması için mi yapıldığını bir nebze de olsa anlamanız mümkündür.
Avukatınızla iletişiminiz karşılıklı anlayış ve incelikle yürümelidir. Avukatınıza aklınıza takılan bir soru sorduğunuzda cevap alabiliyor musunuz? Bu cevap sizi ne derece tatmin ediyor? Duruşmada sizi yeteri kadar ifade edebiliyor mu? Savunmanızın etkin bir şekilde yapıldığını düşünüyor musunuz?

İşinize ve dolayısı ile size duyulan değeri hissedemediniz, güveniniz sarsıldı  ve avukatınızı değiştirmeye karar verdi iseniz;
1- Avukatınızla konuşup memnun olmadığınızı anlatır karşılıklı anlayış çerçevesinde dosyadan istifa etmesini isteyebilirsiniz. Yalnız bu durumda dosyaya  istifa sunulduktan sonra 15 gün süreyle avukatın görevi devam eder. Diğer yandan bu teklifiniz avukatınızca hoş karşılanmayabilir veya siz de böyle bir konuşma yapmak istemeyebilirsiniz.

2- Avukatınızla görüşmenize gerek kalmadan tarafınızca veya yeni tayin ettiğiniz avukatınız tarafından noterden azilname göndererek avukatınızın görevine son verebilirsiniz. Azilname eline ulaştığı anda avukatınızın vekalet görevi de sona erer. Noterden azilnamenin hızlı posta ile gönderilmesini talep ederseniz birkaç gün içerisinde avukatınızın eline geçecek, görevi sona erecektir. Postayı beklemek istemiyorsanız derhal vekil kıldığınız yeni avukat tarafından mahkeme dosyasına azilname sunulabilir ve o anda avukatınızın görevi son bulur.

Yeni avukatınızı bu süreç başlamadan da seçebilir önceki vekilinizin azledilmesi sürecini de onun takip etmesini veya sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30