Ceza Avukatında Bulunması Gereken Özellikler

fft99_mf6144072-606x300

      Hukuk fakültesi öğrencileri ve mesleğe yeni başlayan meslektaşlar mail göndererek nasıl iyi bir ceza avukatı olabilirim? diye sormaktadır. Hem yoğunluktan dolayı cevaplandıramadığım bu tür maillere ilgisiz kalmamak hem de vatandaşların ceza avukatı seçiminde hangi özellikleri araması gerektiğini belirterek onlara yol gösterebilmek adına her ceza avukatında bulunması gereken temel özellikleri ifade etmeye çalıştım.

1. UZMANLIK VE GÜNCELLİK

        Ceza avukatının kaliteli hizmet verebilmesi keskin bir uzmanlaşmaya giderek sadece ceza davalarını üstlenmesi ve sürekli mevzuat değişikliklerinin yaşandığı ceza hukukundaki tüm gelişmeleri takip ederek bilgilerini güncel tutabilmesi halinde mümkündür. Sade vatandaş için dahi kanunu bilmemenin mazeret sayılmadığı bir ülkede ceza hukukundan başka alanlarda da iş yapmaya çalışan bir avukatın güncel uygulamaya hakim olması ve iyi bir ceza avukatı olarak anılması güçtür.

2. BİREYSELLİK (ÖZGÜNLÜK)

       Ceza avukatlığı herkesin aynı kalitede standart hizmet verebileceği bir meslek değildir. Ceza avukatı ceza dosyaları ile BİZZAT ilgilenir, kurumsallaşmaktan yani çalışan sayısını artırıp standart  ve vasat hizmet verecek şekilde büyümekten kaçınır. 

       Kurumsal (çok kişinin çalıştığı), her davaya bakan bir hukuk bürosundan kaliteli bir ceza avukatlığı hizmeti almanız “kanaatimce” zordur. Çünkü iyi bir ceza avukatının hitabet gücü, yazım dili, bilgisi, zekası, dosyaya bakışı BENZERSİZDİR. Bu nedenle ceza avukatı müvekkilinin savunmasının hazırlanmasını ya da önemli bir duruşmasını yanında çalışan başka bir avukata havale edemez. Yani örneğin siz ünlü ceza avukatı Av. X’e vekalet veriyorsunuz ancak dosyanız o büroda çalışan ve mesleki tecrübesi, kabiliyeti kısıtlı Av. Ahmet Bey’e havale ediliyor, savunmanızı da o yazıyor, duruşmanıza da Ahmet Bey giriyor. Aslında sizin bunu o çok büyük büroya ilk girdiğinizde, o büroda 10 kişinin çalıştığını gördüğünüzde anlamış olmanız, bu kadar kişinin çalıştığı bir büroda “benim vekalet verdiğim avukat esasen yöneticilik, işletmecilik yapıyor demek ki” diye düşünmeniz gerekirdi. Bu arada bahse konu örnekte siz dosyanızı Av. Ahmet Bey’e verir miydiniz?

     Vatandaşlarımız eğer hayati önem taşıyan bir ceza dosyaları varsa her aşamada doğrudan muhatap olabilecekleri ve dosyaları ile bizzat ilgilenecekduruşmalarına bizzat katılacak, savunma, istinaf, temyiz dilekçelerini bizzat hazırlayacak BİR” ceza avukatı edinsinler.

3. İLERİ DERECEDE EMPATİ YAPABİLME YETENEĞİ;

        Ceza avukatının savunmasını üstlendiği sanık dosyada yazan bir isimden ibaret değildir. Dosyada mahkumiyet tehdidi altında veyahut cezaevinde, ailesi, sevdikleri olan ve geleceğini size emanet etmiş bir İNSANIN olduğu unutulmamalıdır. Ceza avukatı kendi kardeşi, annesi, babası veya eşi sanık olsa ve savunmasını üstlense dosya üzerindeki çalışması için en az 10-15 gününü harcayacaksa, o konuda son dönemde verilmiş tüm Yargıtay kararlarını tek tek okuyacaksa, uygulamaya yönelik varsa eksiklerini tamamlayacaksa yani elinden gelenin en iyisini yapacaksa dosyasını üstlendiği müvekkili için de aynı şeyi yapmalı, üstlendiği manevi sorumluluğun farkında olmalıdır. 

      Uygulamada yarım saatte matbu bir evrak üzerinden isim soyisim ve belli bölümler değiştirilerek savunma, tutuk itirazı, istinaf ve temyiz dilekçeleri hazırlanmakta önceki dilekçelerin başlığı değiştirilerek kanun yolu başvuruları yapılmakta dosyada adı geçenin İNSAN olduğu unutulmaktadır. Bu şekilde hareket eden meslektaş müvekkilinin yerinde kendisi olsa verdiği hizmeti kendisine layık görür müydü? Eğer iyi bir ceza avukatı olmak istiyorsanız öyle titiz ve iyi bir savunma yapmalısınız ki dava sonucu olumsuz dahi olsa Müvekkiliniz gayretinizden şüphe duymamalı, rahatlıkla teşekkür edebilmelidir.

4. ŞEFFAFLIK;

        İyi bir ceza avukatı son derece kaliteli hizmet verdiği için üstlendiği dosyaya sunduğu savunma, tevsi-i tahkikat, mütalaaya beyan, istinaf, temyiz v.b. dilekçelerin örneğini en kısa  sürede Müvekkiline (Müvekkil yakınına) ulaştırarak bilgilendirir. Hem müvekkilini hakkını nasıl savunduğu konusunda haberdar etmesi gerekir hem de o çalışma için ciddi vakit ve emek harcamıştır, içten içe takdir görmek ister

      İyi bir ceza avukatı mesleki gayretine karşın dosya olumsuz neticelenmiş veyahut kanun yolu başvurusu reddedilmiş ise bunu da derhal müvekkiline bildirir, yapılabilecek başka bir hukuki müdahale olup olmadığı konusunda görüşünü açıklar. Uygulamada temyizde cezası onanan, istinaf başvurusu reddedilen, hakkında mahkumiyete karar verilen vatandaşların bunu avukatlarından değil de aylar sonra ve çoğu kez cezaevine götürülmek üzere yakalandıklarında öğrendiklerini görmekteyiz.

5. MESLEK AHLAKI VE PRENSİP SAHİBİ OLMAK:

        Meslek ahlakı; bir avukatın mesleki bilgisi ve kabiliyetinin yeterli olmadığı bir işi üstlenmemesi, eksik ya da geç yapmaması, Müvekkilinin güvenini sarsmamasıdır. Ceza avukatı, her türlü dosyayı alan ve sürümden kazanma mantığı ile hareket edenlerden farklı olmak ve üstlendiği dosyaya oldukça ciddi vakit ayırmak zorundadır. Bu nedenle fiilen ceza davaları dışında dosya üstlenmesi ASLA mümkün olmadığı gibi ayda üstlenebileceği dosya sayısı da sınırlıdır.

        Son olarak; ceza davalarında dosyasını vermek için cezanı kesin bozdururum, kesin beraat edersin, kardeşini ilk duruşmada tahliye ederim” gibi güzel cümleler duymak ve taahhüt isteyen vatandaşlar maalesef avukatın en kötüsüne mahkumdur.  Çünkü iyi bir ceza avukatı asla elinde olmayan bir şeyi taahhüt etmezzor durumdaki bir insana duymak istediklerini söyleyip umut tacirliği yaparak para kazanmaz. Çünkü İyi bir ceza avukatı her şeyden önce iyi bir insan olmak zorundadır.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30