Ceza Davasında Ceza Avukatının Etkisi

businessman signing a contract
Ceza avukatı, suç işlediği iddia edilen kişinin üzerine atılı suçu işlemediğini, iddianamede belirtilenden daha az cezayı hak ettiğini veya suça konu fiilin hukuka aykırı olmadığını ileri sürerek şüpheli veya sanığı savunan yalnızca ceza hukukunda hizmet veren avukattır. Ayrıca herhangi bir suçtan bizzat veya dolaylı şekilde zarar gören (bir yakını öldürülen kişi gibi) bir kişi de  suçlunun en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlama anlamında takipçi olmak istiyorsa bir ceza avukatına ihtiyaç duyabilir.

Şüpheli veya sanık, bir suç işlediklerine dair üzerinde suç şüphesi olan kişilerdir. Soruşturma ve dava sürecinde şüpheli veya sanık üzerine atılı suçu işlemediğini kendisi de ifade edebilir ancak  nasıl savunma yapacağını, hangi delilleri nasıl ileri sürmesi gerektiğini, kanundaki lehine hükümlerin uygulanmasını nasıl sağlayacağını bilmesi güçtür. Şüpheli veya sanık gerçekten suçsuz olsa bile sırf suçlanmanın kişinin üzerinde yarattığı psikolojik baskı ile hatalı, yanlış cümleler kullanarak, sunması gereken delili sunmayarak istemeden aleyhlerine bir durum yaratabilirler.

Ceza avukatı dosyayı inceleyerek müvekkilinin savunmasını hazırlar, hangi delillerin ileri sürülmesi, toplanması gerektiği belirler. Suçun işlenmesinden hükmün kesinleşmesine dek Müvekkilini suçtan kurtarmaya çalışır. Olumsuz  sonuç halinde kanun yollarını harekete geçirerek Müvekkili lehine kanunda mevcut imkanları sonuna dek zorlayabilir. Hükmün kesinleşmesinden sonra dahi Müvekkil lehine harekete geçirilebilecek birçok kanun yolu vardır.

Yukarıda izah edilen sebeplerle ve özetle mahkum edilebilecek bir sanık ceza avukatının yapacağı etkin bir savunma ve ileri süreceği delillerle beraat  edebilir ya da aslında beraat etmesi gereken sanık yeterli ve etkili savunma yapamadığı için mahkum edilebilir.

Ceza avukatının etkisi oldukça fazladır ve ceza mahkemesinde taraf iseniz bir ceza avukatı edinmeniz yerinde olur.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30