Fuhuş Yapmak Suç mudur?

garda-investigation-prostitution-752x501-670x300
Fuhuş yapan kişiler hakkında TCK. da bir hapis cezası öngörülmemiştir. Ancak TCK. 227. maddeye göre fuhuşa teşvik eden ve bunun yolunu kolaylaştıranlar için ciddi hapis cezaları öngörülmüştür. Yani kişinin fuhuş yapması suç değildir. Fakat örneğin fuhuş yapan kadın kendisini telefonla arayan müşterisinin isteği üzerine bir başka arkadaşını da fuhuş yapması için temin ediyorsa burada arkadaşına fuhuş için aracılık etmiş olur ve hapis cezası ile cezalandırılması söz konusudur. Yine internette kolaylıkla ulaşılabilen bir web sitesinde fuhuş yapan kadınların resim ve iletişim bilgilerini yayınlayarak onların internet üzerinden müşteri bulmasını kolaylaştıran buna aracılık eden kişiler, web sitesi sahibi ve yöneticileri TCK 227’ye göre ciddi şekilde cezalandırılabilirler.

Halk arasında eskort adı verilen fuhuş yapan kişilerden aldıkları aylık üyelik-ilan ücreti karşılığında kurdukları, sahibi oldukları veya yönettikleri web sitesinde onların iletişim bilgisi ve resimlerini yayınlayarak müşteri bulmalarını sağlayan ve bu yolla kazanç elde eden kişiler şikayet-ihbar üzerine ciddi hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilirler.

Bir yanlış anlaşılma-iftira sonucu fuhuşa aracılık ettiğiniz yolunda bir suçlama ile karşılaşır iseniz karakola veya savcılığa verilecek ilk ifadenizde mutlaka konuya hakim ve uygulama tecrübesine sahip bir ceza avukatının desteğinden yararlanmanız tavsiye olunur. Çünkü durumu hafife almanız, kendinizi hukuka uygun şekilde doğru ifade edememeniz, yanlış anlaşılmanız veya hataen kullandığınız bir cümlenin, kelimenin zapta geçirilmesi hapis cezasına mahkum edilmenize sebep olabilir.

TCK 227 ye göre

Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Fuhuşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır.

Fuhuş amacıyla ülkeye insan sokan veya insanların ülke dışına çıkmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre cezaya hükmolunur.

Cebir veya tehdit kullanarak, hile ile ya da çaresizliğinden yararlanarak bir kimseyi fuhşa sevk eden veya fuhuş yapmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır.

Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların eş, üstsoy, kayın üstsoy, kardeş, evlât edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da kamu görevi veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(Bu suçların, suç işlemek amacıyla teşkil edilmiş örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.)

Kısacası herhangi bir şekilde yukarıda belirtilen suçlamalarla karşı karşıya gelebilir ya da kendini bir yanlış anlamanın ortasında bulursanız, bir ceza avukatından hukuki destek ve yardım almanızda büyük yarar vardır.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30