İnternette Ceza Avukatı Ararken Dikkatli Olun!

computer

Hakkında soruşturma yürütülen, tutuklanan, ceza davası açılan veya hapis cezasına mahkum edilen kişinin (ve ailelerinin ) en önemli sorunu iyi bir ceza avukatı bulabilmektir. 

İnsanlar ciddi bir hastalığa yakalandıklarında o hastalığın ne olduğunu, risklerini, sonuçlarını, tedavi şekillerini, kısacası başlarına ne gelebileceğini ve buna karşı neler yapılabileceğini öğrenmek, bir an önce de bu rahatsızlıktan kurtulmak isterler. Ceza tehdidi altındaki kişinin durumu da örnekteki hastadan  farksızdır; kişi ilk fırsatta sorunu hakkında kendisini doğru ve detaylı şekilde bilgilendirecek, süreci yönetebilecek ve en kısa zamanda gidişatı lehine çevirebilecek nitelikte iyi bir ceza avukatı bulmak için araştırma yapmaya başlayacaktır.

Öncelikle Türkiye’de iyi bir ceza avukatı bulabilme ihtimalinizin  kanaatimce %1 den daha az olduğunu, bu nedenle hayatınızı ciddi şekilde ilgilendiren ceza avukatı seçiminde aceleci olmamanız gerektiğini ifade etmeliyim.

İnternette ceza avukatı aramak;

Her türlü sorununuzda olduğu gibi yargılandığınız suçla ilgili bilgi almak ve ceza avukatı aramak için internette araştırma yapmanız oldukça doğaldır. Ancak internette araştırma yaparken oldukça “dikkatli” olmalısınız. Çünkü google“, “yandex” gibi arama motorlarında arama yaptığınızda sayfaların ilk sıralarında REKLAM VEREN, çaresizce ceza avukatı arayışında olan kişileri kendisine yönlendirmek için tıklama başına para ödeyen, yalnızca ticari odaklı hareket eden avukatlar ve hukuk büroları ile karşılaşacaksınız. Bu tarz web siteleri arama motorlarında sayfanın başında, sağ yanda ve en altta başlıklarında küçük bir “Reklam” ibaresi ile ilk sıraları doldururlar. Reklam vermenin kanunen yasak olduğunu bilerek üstelik sektörün en iyi ceza avukatı“, “en iyi ceza avukatı“, “İstanbul’un en iyi ceza avukatı gibi yanıltıcı ibareler kullanan, kendi kendilerine paye vermekten çekinmeyen meslektaşların size ne kadar yardımcı olabileceklerini, olmak istediklerini, verecekleri hizmetin kalitesini takdirinize bırakıyorum. Bu küçük reklam ibaresini fark etmez randevu alarak görüşmeye de giderseniz yine benzer yanıltıcı ticari hareketler ile karşılaşmanız oldukça muhtemeldirÖrneğin davanızla ilgili birkaç şey öğrendikten sonra “şu kadar para verirseniz bir haftaya çıkartırım (tutuklu yakınına)” “ilk duruşmada tahliye ederim” veya “bu kararı kesin bozdururum gibi  sözler duyarak kolaylıkla etkilenebilirsinizÇünkü bunlar bir yakını cezaevinde bulunan, mahkumiyetine karar verilen, bir an önce özgürlüğüne kavuşmak isteyen kişilerin duymak istedikleri sözlerdir. İyi bir ceza avukatı kaliteli hizmet verir, davanın seyrini ve sonucunu ciddi şekilde değiştirebilir; ancak yukarıda belirtilen cümleleri hiç bir para miktarı için “ASLA” kullanmaz. İyi bir ceza avukatı olabilmek için umut tacirliği yapmamak, insanların zor durumlarından yanıltıcı hareketlerle faydalanmamak kısacası işin manevi ağırlığının farkında olmak yani önce iyi bir insan olmak gerekir. Avukatlık hizmetinin kalitesini işi vermeden anlayabilmeniz mümkün değildir. Ancak kimin kaliteli hizmet veremeyeceğini, böyle bir kaygısı da olmadığını yukarıda izah etmeye çalıştığım hususlara dikkat ederek işin başında anlamanız mantığınızı kullanırsanız oldukça kolaydır.

Yine bazı meslektaşlar sadece ceza davalarına bakmadıkları halde böyle bir izlenim vermek için birden fazla web sitesi açarak birisinde sadece boşanma avukatı birisinde sadece ceza avukatı bir diğerinde ise sadece ticaret hukuku avukatı olmaktadırlar. Yanılmayın.

Ülkemizde ceza avukatlığı maalesef hizmet kalitesinin oldukça düşük olduğu ve denetimsiz bırakılan alanlardan biridir. Herhangi bir hukuk fakültesini ve çoğunlukla prosedürden ibaret bir staj dönemini bitirip avukatlık ruhsatı almak, satış ve pazarlama kabiliyetiniz varsa haksız yere müebbet hapis cezası ile yargılanan bir sanığın avukatı olabilmek için yeterlidir. Ben ceza avukatlığı yapmak istiyorum diyen kişiye güncel ceza hukukuna ne kadar hakim olduğuna, müvekkiline katkı sağlayıp sağlayamayacağına yönelik hiçbir sınav, denetim yapılmaz. Tıptaki gibi avukatlıkta uzmanlaşmayı gösteren bir belge de yoktur. Bu nedenle vatandaşın ceza avukatı seçiminde yanılgıya düşmesi, davasını yürütebilecek bilgi ve kapasiteye sahip olmayan, işin manevi sorumluluğuna değil salt maddi getirisine odaklanan bir avukat tayin ederek mağduriyete uğraması oldukça muhtemeldir.

Ceza avukatı seçiminde mantığınızı kullanın ve dikkatli olun.

Özgürlüğünüz değerlidir.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30