Ceza Avukatı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler -1-

Your-Personal-Injury-Lawyer-670x300

Ceza avukatı arayan bir kişi nelere dikkat etmelidir?

1- Ceza avukatının yaşlı olması tecrübeli olması anlamına gelir mi ? Avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır? 

5237 sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdikten sonra 18.06.2014 tarihindeki değişiklik ile birlikte 19 kez değişti ve halen de madde değişiklikleri yapılmakta. 1 Haziran 2005 öncesi yürürlükte olan eski kanun zamanında tecrübeli sayılan avukatlar 2005 yılından itibaren tamamen yeni bir ceza hukuku sistemi, yeni kavramlar ve sürekli değişen Yargıtay uygulamaları ile karşılaştılar. Yaşlı ceza avukatlarının tecrübeli olacağı şeklindeki düşüncenin böylece pek geçerliliği kalmadı. Hatta aksine meslekte 2005 öncesi yirmi yıllık tecrübesi dahi olsa hala eski kanunlar ve uygulamalar doğrultusunda ceza avukatlığı yapmaya çalışan, 2005’ten sonra sürekli kendisini güncellemeyen yeni ceza kanunu ve uygulamalara yönelik bilgilerini tazelemeyen, sürekli okumayan ceza avukatları (emekli hakim, emekli savcı titrini kullananlar da dahil) açısından bu eski tecrübeleri dezavantaj haline geldi de diyebiliriz.

Çünkü hiç bilmemek dahi yanlış bilmekten iyidir; bir şeyi iyi bildiğinizi düşünüyor iseniz kendinizi öğrenme, güncelleme ihtiyacında da hissetmezsiniz. Özetle günümüz bilgisayarlarında Windows 95 işletim sistemi ile çalışmayı denemek ne derece sağlıklı ise güncellenmemiş eski kanuni bilgilerle hukuki konulara çözüm aramak, vatandaşlara hukuki danışmanlıkta bulunmaya, ceza avukatlığı yapmaya çalışmak da o derece sağlıklıdır. Tabii burada bilgilerini her daim güncel, algılarını genç tutan, kanun değişikliklerinden haberdar olan, sürekli okuyan, kendisini yenileyen ceza avukatı meslektaşlarımıza saygı duyduğumuzu, kendilerini bu değerlendirmeden müstesna tuttuğumuzu da belirtelim.

2- Web sitelerinde pek çok alanda hizmet verdiğini (aile hukuku, boşanma,tahliye ,tazminat, iş davaları,ticaret hukuku,ceza davaları, icra, idare  vs.) ifade eden, çalışma alanlarında özetle konu hukuk olsun da ne iş olsa yaparım diyen ceza avukatları ;

Türkiye’de avukatların uzmanlaşması açısından bir zorunluluk yoktur. Yani bir avukat boşanma davaları, ceza davaları, ticari davalar, idari davalar, icra davaları, marka-patent davaları, gayrimenkul davaları, iş davaları v.s. tüm hukuk dallarında dava alabilir. Ancak hukukun her alanı tek başına dahi oldukça geniş kapsamlı olup sürekli güncellenen, değişen, dolayısı ile sürekli okuma ve araştırma gerektiren bir yapıdadır. Özetle bir avukat eğer hizmet kalitesini düşürmek, mağduriyetlere sebebiyet vermemek istiyorsa en iyi hizmeti verebileceği çalışma alanı ile kendisini sınırlamalı, uzmanlaşmalı, maddi kaygılarını ön planda tutmamalıdır. Tabi kişi maddi kaygı gütmeksizin her hukuk dalı açısından bilgi ve donanım olarak yeterli olduğunu düşünüyorsa bu konuda yorum yapabilmek de mümkün değildir, ancak tebrik etmek! gerekir.

3- 7/24 kendilerine ulaşabileceğinizi söyleyen, web sitelerinde cep telefonunu paylaşmaktan çekinmeyen ceza avukatları;

Ceza avukatınızı tayin ettikten sonra ona zorunlu-acil (karakol,savcılık,hastane) durumlarda istediğiniz zaman ulaşabilmeniz tabii ki önemlidir, çünkü artık müvekkili olmuşsunuzdur. Ancak henüz avukat seçimi yapmadığınız halde web sitesinde 24 saat cep telefonum açık, bana ulaşabilirsiniz diyerek cep telefonunu paylaşan bir meslektaşımın  bu davranışını doğru bulmuyorum. Çünkü bir ceza avukatının çoğu kez mesleki çalışması için ciddi vakit ayırması, konsantrasyonunu yeni iş görüşmeleri, maddi kazanç elde etme hedefi için bozmaması gerekir. 7/24 aranan ve sürekli bir işten diğerine koşan , maddi kazanç elde etme fikrini ön plana koyan bir ceza avukatının daha önce aldığı işlerin altından kalkabilmesi veya kaliteli hizmet verebilmesi ne derece mümkündür? tartışmaya açık bir konudur.

Özetle eğer ceza avukatı seçecekseniz düşünmeden hareket etmeyin ve asla mantığınızı küçümsemeyin. Ben ne anlarım ceza hukukundan demeyin. Okuyun, araştırın, düşünün ve sorgulayın. Çünkü sonuç yalnızca sizi ilgilendirecek, olumsuz bir durumda hapse siz girecek, sıkıntıyı siz çekeceksiniz.

Vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamak için ceza avukatı arayışlarında yukarıda belirtilen kriterlere dikkat etmeleri faydalarına olacaktır.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30