Ceza Mahkemesinde Neden Mahkumiyetinize Karar Verilir?

         Hakkında ceza davası açılan sanık, yargılama boyunca suçunun ispat edilemediğini, cezalandırılması için yeterli delil olmadığını, sunduğu deliller, dinlettiği tanıklarla şikayetçinin iddialarını çürüttüğünü düşünebilir. Yahut avukatının “merak etme, bir şey çıkmaz bu dosyadan, kesin beraat edeceksin gibi sözlerine inanabilir. (ki haliyle inanmak da isteyecektir) Bu nedenle hakkında mahkumiyet kararı verildiğinde büyük bir şaşkınlık yaşar. Neden ceza aldım? diye düşünür durur. Avukatına sorduğunda bu kez “merak etme itiraz/temyiz edeceğiz İstinafta/Yargıtay’da bu karar kesin bozulur.” şeklinde bir cevapla karşılaşır. Ancak bu sefer içine bir kuşku düşer, çünkü daha önce de beraat edeceğine yönelik benzer vaatler duymuştur.

          Neden mahkum edildim? sorusunun cevabı aslında oldukça basittir

      Hakkınızda iddianame düzenlenip dava açıldığında, davanın sınırlarını iddianamedeki anlatım ve sevk maddeleri belirleyecektir ve ülkemizde iddianame bir nev’i mahkumiyet kararı taslağıdır. Ceza davası sürecinde mahkeme, iddianamede anlatılan olaya ilişkin soruşturma aşamasında ifadeleri alınan tarafları, tanıkları çağırıp tekrar dinleyecek hatta yanlış da olsa bazen “karakoldaki-savcılıktaki ifademi tekrar ediyorum” şeklindeki anlatımlarıyla yetinerek bir an önce karar vermeye çalışacaktır. Öncelikle mahkemenin önünde binlerce dosya vardır ve hayatınızı ilgilendiren dosya mahkeme için yalnızca sonuçlandırılması gereken bir iştir. Yine mahkemede karar verecek olan hakim de insandır ve genel kuraldır; insanoğlu basit olanı tercih eder.

          Eğer dava boyunca dert anlatmaktan, suçu inkardan öteye geçerek mahkemeye beraat kararına gerekçe gösterebileceği formatta ve hukuki yeterlilikte bir çalışma sunamadıysanız (avukatınız tarafından sunulmasını sağlamadıysanız) mahkemenin elindeki tek ve en basit seçenek; iddianamedeki anlatımın bir benzerini (aşağı yukarı aynısını) tekrar edip iddianamede belirtilen kanun maddelerinden cezalandırılmanıza yani mahkumiyetinize karar vermek olacaktır. Çünkü beraatinize karar verilmesi için iddianamedeki anlatıma karşı aynı hukuki değerde bir gerekçe oluşturmak gerekecektir ki bu da ciddi emek ve vakit gerektirir, binlerce dosyaya bakan mahkeme bunu oluşturmaya çalışmaktan kaçınabilir.

       Diğer bir deyişle dava açıldığında dosyada yalnızca tek seçenek; a) iddianame (mahkumiyet kararı taslağı) vardır. Sizin b) şıkkını yani mahkemece beraat kararına gerekçe gösterilebilecek formatta ve hukuki yeterlilikte bir çalışma (beraat kararı taslağı) sunmanız gerekir ki beraat etme ihtimaliniz güçlensinYine bölge adliye mahkemesindeki istinaf yahut yargıtaydaki temyiz incelemesinin lehinize sonuçlanması ihtimali de istinaf yahut temyiz dilekçenizin yeterliliğiyle orantılı olarak artacaktırÇünkü orada karar verecek olan hakimler de insandır ve onlar için en basit seçenek şablon bir karar kullanarak “istinaf başvurusunun esastan reddine”  ya da “usul ve yasaya uygun hükmün onanmasına” karar vermektir. Dikkat ederseniz esastan red veya onama kararlarının hemen hemen hepsinin gerekçesinde itirazlarınızın ne sebeple reddedildiği yazmaz. Aynı olumsuz şablon gerekçe kopyala yapıştır yapılarak yüzbinlerce dosyaya sunulmaktadır. Yani aleyhinize karar verilmesi hiçbir emek ve zaman gerektirmezken, lehinize karar verilmesi aksini gerektirmektedir ve bu gerçek de aleyhinize karar verilmesi (kararın onanması) ihtimalini peşinen yükseltmektedir. Yargı sistemimizdeki zaafları ve uygulama eksikliklerini giderebilecek en önemli unsur ceza avukatıdır ve imkanınız doğrultusunda edinebileceğiniz en iyi ceza avukatıyla çalışmanız şüphesiz yararınıza olacaktır.

       Özgürlüğünüz değerlidir.

10 comments to “Ceza Mahkemesinde Neden Mahkumiyetinize Karar Verilir?”
 1. Değerli Üstadım,
  yazdığınız metni tamamen okudum anladım.
  Hiç hoş olmayan çok zor bir durum ile karşı karşıyayım.
  İçinde bulunduğum durumun da bir Avukata gereksinimi olduğunu biliyor ve idrak ediyorum ancak…
  Ben 63 yaşında emekli bir kişiyim, bir avukat tutabilecek maddi bir güce sahip değilim. Ne yapabileceğim hakkında da çok fazla bilgiye sahip değilim.
  Olay ise şöyle: 11 Eylül 2013 tarihinde Ankara’da bir sokakta park edildiği yerde, bir aracın camı kırılarak içinden bir i phone 4 marka telefon çalınıyor, ve bu telefonda da çalınmasından sonra ilk olarak benim satın aldığım bir faturasız hat kullanılıyor. Bu işi ben yapmadığım halde bana yıkılmış vaziyette. O telefon ile benim adıma kayıtlı telefon hattının nasıl biraraya geldiğini de anlamış değilim. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Asliye Ceza mahkemesinde bana karşı bir KH davası açmış vaziyette 142/2.h .1 – 151/1 maddeleri uyarınca da cezalandırılmamı istiyor.
  20 Ekim 2017 de duruşmaya çağırdılar. Suçsuzluğumu, olayın olduğu anda orada değildim diyerek ispatlayamıyacağımı da biliyorum aradan neredeyse 4 yıl geçti ne bir resmi kağıt ne de bir kredi kartı satış fişi bile yok. Ne dersiniz?? alabileceğim her mantıklı tavsiyeye ihtiyacım var.
  Derin Saygılarımla,

 2. merhaba avkat bey ve hanim bizim bi davamiz var bu davada evrakta sahtecilik ve kamukurum ve kuruluslarini zarara ugratmak var bunun icin neyapabiliriz nasil donus saglarsiniz bana

 3. Merhaba 8. Asliye cexa mahkemesinde 2017/160 olarak sanik sifatyla yargilanyrm. Avukata ihtycm var 17 ocakta karar mahkemesi olacak neler yapabilitim

 4. Iyi günler. 2008 yılında adima acilan telefon hattindan dolayi 10 yil sonra 1 yil 10 ay 15 gün ceza aldığı mi adlı sicil kaydında gordum.ve kayıt sisteme yeni girilmiş.acilan telefon hattı amasya suluovada iki kişi tarafından dolandırıcılık amacıyla kullanılmış ve dolandırılan kişi şikayette bulunmuş.haliyle telefon benim adıma olduğu için hakkımda ve diğerleri dahil dava açılmış.bu şehirde hicbir zaman bulunmadım ve telefon hattını kullanmadım.yargitay asil suçluları cezalandirmayip beni cezalandırmış ve şuan ogrendim ki aranıyorum.sucsuz bir insanın adaletsiz bir şekilde hüküm giydiği başka bir ülke olamaz sanirim.ben bu durumda ne yapmalıyım.yardimci olursanız sevinirim.

 5. Sayın hocam benim kardeşim antalya manavgat ilçesinde yargılandı yerel mahkemede 28 yıl 6 ay ceza aldı itiraz edildi ve toplam 41 yıla yükseltildi 81. Madde uygulandı yerel mahkemede aynı maddeyi kulandi fakat maddi durumumuz olmadığından artık bu cezalara razı olduk avukatlar uğraşıyoruz dediler ve hatri sayılır para istediler verdik dava yargitayla beraber 4 yıl sürdü anayasa mahkesine başvuru yapıp ugrasiyorum dedi ne var ne yoksa verdik sonuç aynı yapılan hiçbir şey yok bana ne onerirsiniz nedir saygılarımla bekir aras

 6. Asli ceza mahkemem vardı 2 kez mahkemeye gitmedim polise hakatetten buradan bana ceza çıkarmi ve ne yapmaliyim

 7. Iyi akşamlar.. banka hesap kartımı bi arkadaşa verip, bu arkadaşta benim hesap kartımla başka birini dolandırıp hesaba 30 bin tl yatirttirmis..parayı atm den çeken şahıs ben değilim, görüntülerde ben yokum.. şimdi beni süpheli sıfatıyla ifade verdim.. ne gibi yaptırımlar olabilir hakkımda.. sabikam yok, ilk defa karşılaşıyorum.. beni aydınlatırmısınız

Comments are closed.