Kullanıcıya (İçiciye) Uyuşturucu Madde Ticaretinden Ceza Verilmesi

Uyuşturucu madde suçlarından yargılananlar, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçunun cezasının uyuşturucu madde ticareti yapmakla kıyaslanamayacak derecede hafif olduğunun bilincindedir. Fakat  çoğu sanık ve avukatı mahkemenin bu ayrımı yaparken gerçekten “neleri dikkate aldığını” bilmeyerek yahut durumu “basite” indirgeyerek hatalı savunma yapmakta ve sonucunda sanık neden uyuşturucu madde ticaretinden mahkumiyetine karar verildiğini anlayamamaktadır.

Sanık dosyasına göre kullanma yönünde savunma yapması gerekirken uyuşturucu maddeden haberi olmadığını, uyuşturucu maddenin bir başkasına ait olduğunu, bir başkasına ait eşyayı taşırken içinde ne olduğunu bilmediğini v.s. savunabilir. Yahut dosya içeriğine göre farklı yönde savunma yapması gerekirken hatalı olarak kullanıcı olduğunu da ileri sürebilir. Hatalı savunma sonucunda mahkeme aslında sanığın eylemi kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçunu oluşturduğu halde uyuşturucu madde ticareti suçundan cezalandırılmasına karar verebilir.

Aşağıdaki karardan da anlaşılacağı üzere kullanım açısından; ele geçen uyuşturucu maddenin türüne göre miktarı önemli olmakla birlikte miktar tek başına sanığın mahkumiyeti veya beraati için yeterli değildirMiktar az olsa da yan deliller uyuşturucu madde ticaretini gösteriyorsa sanığın mahkumiyetine veyahut aksi durumda miktar çok olsa da beraatine karar verilebilir. Bu nedenle mahkemenin mahkumiyete karar verirken hangi hususlara dikkat ettiği doğru tespit edilip salt miktara takılı kalarak savunma yapılmamalıdır.

“..Dairemizin genel uygulamalarına göre, başka delil yoksa 20 köke kadar dikili kenevirin kişisel kullanım kapsamında değerlendirilebileceği”(T.C. Yargıtay 10. Ceza Dairesi 03.02.2017)

Sanıkların savunmasının aksine, ele geçen ve kişisel kullanım miktarı kapsamında olan esrarı kullanma amacı dışında satma veya başkalarına verme gibi bir maksatla bulundurduklarına dair delil bulunmadığı anlaşıldığından sanıkların beraatleri yerine yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi hatalıdır. (T.C. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 21.12.2016)

Dosyada ele geçirilen uyuşturucu madde miktarı az olsa da sanık aleyhine uyuşturucu madde ticaretini işaret eden yan deliller mevcut ise (tanık beyanı, hts kayıtları, fiziki takip tutanağı, uyuşturucu maddenin satışa hazır halde fişeklenmiş şekilde yahut hassas terazi gibi satışa yönelik eşyalarla birlikte geçmesi v.s.) savunma şeklinin miktarın ötesine geçmesi gerekir. Dikkat edilecek ONLARCA farklı husus vardır. Örneğin ele geçirilen uyuşturucu maddenin nerede ve ne şekilde ele geçtiği de satış amacı olup olmadığını göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Uyuşturucu madde suçları TCK.’da oldukça yüksek hapis cezaları öngörülen ciddi suçlardandır. Eğer uyuşturucu madde ticareti suçundan (veya herhangi bir suçtan) yargılanıyorsanız savunmanız için, hakkınızda ceza verilip de kanun yoluna başvuracaksanız kanun yolu başvurusunun layıkıyla yapılması için, cezanız kesinleşti ise kesinleşmiş hapis cezasına karşı olağanüstü kanun yollarına başvuru açısından  güncel ceza hukukuna yani İstinaf ve Yargıtay uygulamalarına (yakın tarihli binlerce örnek olaya) hakim bir ceza avukatının desteğinden yararlanmanız faydanıza olacaktır.

    Özgürlüğünüz değerlidir.

4 comments to “Kullanıcıya (İçiciye) Uyuşturucu Madde Ticaretinden Ceza Verilmesi”
 1. Oğlum üzerinde polis tutanağına göre 13, gr, laboratuvar kaydına göre 5,8 gram hint keneviri yaprağından olan uyuşturucu ile yakalanmış.
  Polis tutanağında bunları sattığını beyan etmiş. Cebindeki parayı da buradan kazandım demiş. Hashas terazi de varmış.
  Ancak oğlum bu tutanaktan haberim yok diyor, polisler yazmış ve imzam da yok diyor. Savcılıkta ise içmek amacıyla bulunduruyordum diyor.
  Şu anda 5 aydır ceza evindedir. Laboratuvar sonuçları yeni belli oldu. Şimdi esas bekleniyor.
  a) Oğlum üzerinde kendi imzası olmayan tutanağa göre mi yargılanır yoksa savcılıkta verdiği ifadeye göre mi yargılanır?
  b) Hashas teraziyi uyuşturucuyu alırken aldanmamak amacıyla taşıyordum diyor. Ne derece inandırıcı olur?
  c)Miktarın az olması cezayı hafifletir mi?
  ç) Oğlumun hiperaktivite için raporlu olarak bağımlılığa yol açabilen ilaçlar kullanıyordu. Bunlar hafifletici neden olur mu? Üniversite son sınıf olması etkiler mi?
  Satış yaptığı kanaati oluşursa yaklaşık ne kadar ceza alır? Ne kadarını içeride yatar?
  Avukatımız ilk aylarda devamlı oğlumu ziyaret ederken, bizlere cevaplar verirken son günlerde kayıtsız kalır gibi oldu. Ziyarete gitmez oldu. Sorularımıza zor cevap veriyor. İlgisini gevşetti.
  Yeni bir avukat tutmamızı önerir misiniz?
  Ben İstanbuldan oldukça uzağım. Bu nedenle de her gün konu ile ilgilenemiyorum. Selamlarımla , acil cevaplar.

 2. sayın Alper sarıcan bir yazınızı okudum dolandırılmakla ilgili gerçekten noktası virgülüne kadar başıma gelenleri kaleme almışsınız avukatımız malesefki bizi kandırdı oğlumu şukadar para karşılığı çıkaracağını söyleyip sonrada çıkaramayıp 12buçuk sene ceza almasınada engel olamadı yazınızı çok geç gördüm keşke daha önce görebilseydim cezamız dün yarğıtay tarafından onandı yeni avukatımızda pek başarılı olamadı maddi manevi bitmiş durumdayız keşke sizlere daha önce ulaşabilseydim artık herşeyin bittiğini düşünüyorum sizi tenzi ederek keşke meslektaşlarınız bizleri banka gibi görmese ellerine düşen insanları bu kadar çaresiz bırakmasa yazılarınız çok yardımcı oluyor bana ve sizden ilham alarak itiraz dilekçemi kendim yarğıtaya tekrar vermeyi düşünüyororum artık avukatlara dökecek param kalmadı malesef o yüzden kendim çabalayıp evladımı kurtarmaya çalışacağım açıklamalarınız için çok teşekkür ederim saygılar

Comments are closed.