Uyuşturucu Suçlarında Fazla Ceza Verilmesine Dair Yargıtay Bozma Kararları

1) Sanık aleyhine suç vasfının hatalı tayini;

Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak ile uyuşturucu madde ticareti yapmak suçunun ayrımına ilişkin özel bir makalemiz bulunduğundan konuyu burada tekrar etmemekte uyuşturucu madde suçlarına ilişkin diğer suç vasfı yanılgılarından birkaçına örnek vermekteyiz.

a) Uyuşturucu maddeyi nakletme yerine ithalden ceza verilmesi;

Sanığın eylemi uyuşturucu maddeyi ithal veya ihraç etme olarak değerlendirildiğinde 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasını gerektirirken, eylemin nakletme olarak nitelendirilmesi halinde 10 yıl hapis cezası gerektirmektedir. Dolayısıyla suç vasfında yanılgı verilecek ceza miktarı açısından anormal fark doğurmaktadır.

Sanığın yakalanan uyuşturucu maddeleri Türkiye’de bırakacağına veya başkasına vereceğine dair yeterli delil bulunmadığı, transit geçiş niteliğindeki eyleminin ithal değil, uyuşturucu madde nakletme suçunu oluşturduğu, TCK’nın 188/3. maddesi yerine, 188/1. maddesi uyarınca ithal suçundan hüküm kurularak fazla ceza verilmesi hatalıdır.(Yargıtay 20. Ceza Dairesi 27.10.2016)

b) Suç delillerini gizleme yerine uyuşturucu madde ticaretinden ceza verilmesi

Hatalı şekilde uyuşturucu madde ticaretinden mahkum edilen sanığın eylemi suç delillerini gizleme olarak nitelendirildiğinde 6 aydan 5 yıla kadar hapis gerektirmekte olup sanık bu madde uyarınca mahkum edilse dahi ceza verilirken alt sınırdan ciddi oranda uzaklaşılmadığı sürece muhtemelen hapis dahi yatmayacaktır. Dolayısıyla suç vasfında yanılgı, verilecek ceza miktarı açısından anormal fark doğurmaktadır.

Sanığın eski eşi olan diğer sanığın uyuşturucu madde ticareti yapma suçuna iştirak ettiğine ilişkin yeterli delil bulunmadığı, arama yapmak için görevliler geldiği sırada, esrarların ele geçmesini önlemek amacıyla 4 paket esrarı pencereden dışarıya atmak şeklinde gerçekleşen eyleminin TCK’nın 281. Maddesinde tanımlanan “suç delillerini gizleme” suçunu oluşturduğu gözetilmeden, hakkında uyuşturucu madde ticareti suçundan mahkûmiyet hükmü kurulması hatalıdır. (T.C. Yargıtay 10. Ceza Dairesi 19.02.2016)

2) Sanığın yardım eden yerine fail olarak cezalandırılması;

TCK.’nın 39 maddesine göre suçun işlenmesine yardım eden kişiye, işlenen suçun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde, 15 yıldan 20 yıla; müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde, 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde cezanın yarısı indirilir. Ancak, bu durumda verilecek ceza sekiz yılı geçemezYani süreli hapis cezası (örneğin 20 yıl hapis) verilmesi gereken bir eylemde yardım eden kişiye en fazla 8 yıl hapis cezası verilebilecektir. Dolayısıyla yardım eden kişinin hatalı şekilde fail olarak nitelendirilmesi haksız yere oldukça fazla ceza yatmasına sebep olacaktır.

Uyuşturucu madde kullanıcısını diğer sanığı götürüp buluşturarak uyuşturucu madde temin etmesini sağladığı dosya kapsamına uygun biçimde kabul edilen sanığın eyleminin yardım etme niteliğinde olduğu dikkate alınarak cezasından TCK’nın 39. maddesi uyarınca indirim yapılması gerektiğinin gözetilmemesi suretiyle fazla ceza tayini  hatalıdır. (T.C. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 05.10.2016)

3) Suçun 3 veya daha fazla kişi ile işlendiğinden bahisle fazla ceza verilmesi:

TCK’nın 188/5 maddesine göre uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarının, 3 veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır.

Sanığın diğer sanıklar Murat, Muhammed ve Hasan’la iştirak iradesi ile hareket ettiğine dair yeterli delil bulunmadığı dolayısıyla uyuşturucu madde ticareti yapma suçunun üç veya daha fazla kişi ile birlikte işlenmesi durumunun söz konusu olmadığı anlaşıldığından, sanık hakkında hükmolunan temel cezanın TCK’nın 188/5. maddesi uyarınca arttırılmayacağının gözetilmemesi hatalıdır.

4) Hatalı şekilde TCK. 43. zincirleme suç hükümlerinin uygulanması:

“…Sanığın başkasına vermek üzere üzerinde bulundurduğu 2 paket eroini birden çok kişiye vereceğine dair her türlü şüpheden uzak kesin delil bulunmadığı gözetilmeden sanık hakkında TCK’nın 43. maddesinde öngörülen “zincirleme suç” hükümlerinin uygulanması suretiyle fazla ceza tayin edilmesi… hükmün BOZULMASINA…’’(T.C. Yargıtay 10. Ceza Dairesi 06.02.2017)

5) Hatalı şekilde teşdiden ( alt sınırdan uzaklaşılarak ) ceza verilmesi;

      “…. Sanıklar hakkında TCK’nın 188/3. maddesi gereğince dosya kapsamına uymayan ve yasada belirtilmeyen gerekçelerle alt sınırdan uzaklaşılarak hapis cezasına hükmedilmesi …hükmün BOZULMASINA…” (T.C. Yargıtay 20. Ceza Dairesi 08.12.2016)

6) Uyuşturucu madde niteliğinin yanlış değerlendirilmesi;

       “…..Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün raporuna göre; suç konusu uyuşturucu maddelerin esrar ve MDMA etken maddesini içeren tabletler olduğu, MDMA etken maddesinin TCK’nın 188. maddesinin 4. fıkrasında sayılan uyuşturucu ve uyarıcı maddeler arasında yer almadığı gözetilmeden, sanığın cezasının TCK’nın 188/4. maddesi uyarınca arttırılması yasaya aykırı …hükmün BOZULMASINA…” (T.C. Yargıtay 20. Ceza Dairesi 21.12.2016)

Uyuşturucu madde suçlarından hatalı şekilde fazla ceza verilmesine dair sebepler ve örnekler bunlarla sınırlı değildir, hatta bu makalede yer alan bilgiler uyuşturucu suçlarına bakan ceza avukatlarının bu konuda bilmesi gerekenlerin %10’u dahi değildir.

Eğer uyuşturucu madde suçlarından sanık olarak yargılanıyorsanız, cezalandırıldıysanız hatta cezanız kesinleştiyse bile uyuşturucu madde suçlarına ilişkin güncel hukuki mevzuata ve teknik donanıma (Yargıtay ve İstinaf uygulamalarına, binlerce karara) hakim bir ceza avukatından destek almanız tavsiye olunur. Çünkü suç işlemiş olsanız ve beraat etmeniz teknik olarak hiçbir şekilde mümkün olmasa dahi hak ettiğinizden fazla ceza almış olabilirsiniz ve bu durum yakınlarınıza bir an önce kavuşmanızı engelliyor olabilir.

Özgürlüğünüz değerlidir.

7 comments to “Uyuşturucu Suçlarında Fazla Ceza Verilmesine Dair Yargıtay Bozma Kararları”
  1. ıyı gunler benım kardesım ızmır bır evde arkadaslarının evıne baskı yapılıyor ve evdekılerın ıfadesı alınıyor ve karsedesım eve gıdıyor kapıyı calı yor ve kapıyı acıyor polıs ve bunuda ıcerı alıyorlar ve sonra bırı dıyorkı ben bunda aldım dıye onuda alıyorlar evde bulunan mıktar1450 gr cıvarı. kardesımde daha once bundan araba almıs bunnu baglantı olarak gosterıyorlar ve hıc bır delıl yok parmak ızı yok polısler ev sahıbının adına ıhbar oldugunu belırtıyor ve satıgına dayıl ıhbar oldugunu belırtı.ve evde terazı bulunmus. hakım 3 ne 15 yıl ceza verdı ındırım dahı uygulanmadı. etkın pısmanlıktan yararlanmak ısteyenede aznı ceza aldı yardımcı olurmusunz.

  2. Ben turkiyeye giderken belcika havaalaninda yakalandim xtc hapi ile. Bu haplar iki bavulun icindeydi. Bavulun biri ucakta aranmasina ragmen bulunamadi ve ucagin kalma vakti geldiginden haliyle bavulda turkiyeye gitti polis meslektaslarimizi arariz senin yakalandigini soyleriz bavulu ihma ederler demisti. Ve Ben cezami yatip ciktigimda konsolosluga gittim hakkimda yakalama karari oldugunu ogrendim davani halletmedikce sana pasaport veremeyiz dediler. Maddi imkanim olmadigindan avukatta tutamiyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Veya zaman asimi ne kadardir dava acilma tarihi 2012 saygilarimla

  3. hocam saygılar..öncelikle çok t.ş.k ler diğer avukatlardan farkınızdan ötürü..hem paramızı alıyor hemde davamızı takip etmiyorlar. .hayatımızı ailemizi dagıtıyorlar.. ne denir hocam o okudukları kitaplar inanin aglıyordur..ALLAH C C havale etmekten başka elden birşey gelmiyor..benim sorunum..2011 yılında bir arkadaşım ve onun 2 arkadaşıyla ıstanbul gittik benim arkadaşımla biz güvercin ihalesine ve bir arkadaşı ziyarete gittik.benim arabam biraz sorunlu olduğu için arkadaşım benim tanımadığım diğer arkadaşlarının arabasıyla gidebilecegimizi söyledi.ve 4 kişi gittik..ben geçmişte esrar kullanıyordum…ıstanbula gittik.hocam daha evvelinde ben birkaç ay evvel mahalle de torbacılarla husumet yaşadım silahla onlara atèş ettim.beni tehdit ettiler bende mahkemeye verdim onlar benim mahalle den bir çocuğa benim uyuşturucu sattığıma dair ifade verdirtiyorlar.savcılıkta beni teknik takibe alıyor.ben istanbula yola çıkınca.operasyon yapmaya karar veriyorlar,5 ay dinlemeden sonra..dönüşte arabadan 200 tane hap çıkıyor..emniyette arabada bulunan benim daha önce tanımadığım ve tanımadığımı ıspatlaya bileceğim arkadaş hapların kendine ayit oldugunu bizim haberimiz olmadığını söylediği halde..tutuklandik 5 ay yattık.tahliyeden sonra mahkeme bize lakin arabada bulunan diğer 2 kişi beraat etti.benimle arkadaş olan emişi ve bize 4.sene 2 ay ceza verdi..hocam emniyette benim 15 senelik arkadaşıma benden ot aldığı yalanını söylettiler.ortada ot yok..ottan ceza aldık ortada bir gıram ot yok.diger 2 arkadaşı yargıtay bozdu.inanın ben bozar diye umutlu olduğum için fazla uğraşmayın..bana ceza geldi..ortada delil yok.kanaat cezası verilmiş..hakkımda ifade verenler hepsi itiraf etti..hâlada verirler doğru ifadeyi.ilk savcılığa veren çocukta itiraf ederim diyor..hocam siz dosyayı okuyunca daha iyi anlarsınız..başınızı agrıtmayım..bu olaydan sonra hiç bir suça karışmadım.evlendim çocuklarım oldu.sigortalı işim vardı..şu an firarım.bütün hayatım mahvoldu.bu karara itiraz etmek istiyorum..çünkü ben esrar kullandım lakin ticaret yapmadım..beni aylarda takip eden emniyet niye suç üstü yapmamış.niye görüntülememiş.ortada bi gram ot yok..hap benim diyen arkadasla hiç tlf görüşmem yok.tanımıyorum.niye benim suçumu üstüne alsın..madem biz ticarete gittik araçtaki benim arkadaş ve aracın sahibi niye beraat etti..bana bir yol gösterir veya bu davayla ilgilenirseniz..size minnettar oluruz..2 kızım var küçük.yeni bir çocuğum oldu 2 aylık..benden başka bakacak kimsemiz yok.saygılar.

  4. Hukuki destek diyorsunuz;
    madde bağımlısı oğlum başka bir madde bağımlısının üzerinde bulunan 0.02 gr uyuşturucu madde yakalatmasıyla çocuğumun üzerine ifade verdiğinden ve çocuğumun üst ve ikamet ettiği aramada hiç bir şey olmamasına rağmen kolluk kuvvetlerinin düzenlediği tutanak göz önünde bulundurularak uyuşturucu madde ticarfeti yahpma ve sağlama suçundan16.6 ay hapis cezası aldı ve yaklaşık 3 yıldır cezaevinde nasıl huhuki desteği nasıl vereceksiniz.

  5. Benim eşim usturucu temin ve parka ve cami varmış diye eşim içer ama satmaz mate bamlisi tarafından atılan bir iftira ona âyet iç birsey çıkmadı alde 22 17 6 gün ceza vermişler 8 aydır cezaevinde yardım edin

Comments are closed.