Cinsel İstismarda Şikayetten Vazgeçilmesi Mahkumiyetinize Sebep Olabilir

Cinsel suçlarla ilgili mahkumiyet kararı verilmiş yüzlerce dosyada karşı tarafın (mağdurun veya ailesinin) şikayetten vazgeçme dilekçesi vermiş olduğunu fark etmekteyim. Müvekkillerin bir çoğu önceki avukatlarının yönlendirmesi doğrultusunda karşı tarafın bu tür bir dilekçe vermesini temin ettiklerini, dilekçede mağdurun suça konu olayı uydurduğu/iftira attığı  kabul edildiği ve şikayetten vazgeçildiği halde neden ceza aldıklarını bilmediklerini ifade etmektedirler. Onlara mahkum edilmelerinin sebeplerinden birinin de bu dilekçe olduğunu söylediğimde ise şaşırmaktadırlar.

Ciddi nitelikteki cinsel suçlar yani; TCK. 102/2 Nitelikli Cinsel Saldırı, TCK.103/1 Çocuğun basit cinsel istismarı ve TCK. 103/2 Çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçları istisnai 2 hal  (TCK. 102/2-2. cümle Nitelikli cinsel saldırının resmi nikahlı eşe karşı işlenmesi ve TCK 103/1-son cümle sarkıntılık düzeyinde kalmış basit cinsel istismar suçunda failin yani suçu işleyenin de çocuk olması hali) dışında zaten şikayete bağlı değildirDolayısıyla cinsel suçlarda karşı tarafın şikayetten vazgeçme dilekçesi vermesinin hatta içeriğinde kullanılan lehinize ifadelerin size hukuken hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine bu durum mahkemenin aleyhinize kanaat edinmesinemahkumiyetinize karar vermesine sebep olacaktır.

Neden mi?

Öncelikle cinsel suçlarda mahkemeye sunulan şikayetten vazgeçme dilekçelerinin bir avukatın elinden çıktığı, imzalayanların iradesini yansıtmadığı dilekçenin her yerinden anlaşılmaktadır. Dilekçenin bilgisayarda hukuki-ağır terimlerle yazılması (şikayetten vazgeçme zarureti hasıl olmuştur, mahkemenizin şu sayılı dosyasında katılan sıfatını haiziz, mağdurenin anne babasıyız ve sair dilekçedeki hemen her cümle), mağdureye  ve anne babasına imza açılarak basit karalamadan ibaret (öyle bir dilekçeyi hazırlayacak eğitime sahip olmadıklarını gösterir şekilde) imzalarını atmalarının sağlanması gibi.

Yine sandığınızın aksine ceza mahkemeleri cinsel suçlarda bu tür dilekçelerle yüzlerce kez karşılaşmaktadır. Makalenin ilk paragrafında belirttiğim sebeple şikayetten vazgeçme dilekçesi verilmesi zaten hukuken hiçbir şey ifade etmediği (ve hazırlayanın-hazırlatanın bilgisizliğini gösterdiği) gibi dilekçedeki lehinize ifadeler de aleyhinize kanaat oluşturacaktırYani verilmesinin lehinize olduğunu düşündüğünüz belki de temin edebilmek için oldukça yanlış şekilde; bir sürü para harcadığınız, yakınlarınızın mağdurenin ailesine yalvarmasını ya da onları tehdit etmelerini göze aldığınız bu şikayetten vazgeçme dilekçesi sizin için TAM TERSİ YÖNDE bir etki doğuracak, mahkumiyet sebeplerinizden biri olacaktır.

Şikayetten vazgeçme dilekçesi “Mağdurun/ailesinin bu dilekçeyi sanığın yakınlarının para vermesi, yalvarması, psikolojik baskı-tehdit uygulaması ve sair iradeleri dışında bir sebeple verdiğini deyim yerindeyse HAYKIRMAKTADIRÖzetle mağdurun şikayetten vazgeçme dilekçesi vermesi her halukârda aleyhinizedir. Peki karşı yanın yani mağdur ve ailesinin insafa gelip de suçsuzluğunuzu kanıtlamanızda size yardımcı olmak istemesi faydanıza olmaz mı? Tabii ki ancak asla bu şekilde değil.

Özgürlüğünüz değerlidir.

5 comments to “Cinsel İstismarda Şikayetten Vazgeçilmesi Mahkumiyetinize Sebep Olabilir”
 1. valla hersey hakiminnen savcinin elinde bizim olayda saniklar 4 kisiydi magdur olan kisi obur 2 kisiyi daha guzel eskallerini is yerlerini bire bir bilmesine ragmen6 ay yatip ciktilar benim cocugumu daha once hic gormediyini hakimin onunde bu kim ben sahsi tanimiyorum ismini bana bu ismi soyleyen kisi kesinlikle bu bu kisi deyil bana bir sey yapmadi demesine ragmen rmniyette verdiyi ifadede aynisini soyledi sadece isim den yola cikarak bir mavi kamyonet kullandigi goz onunde bulunarak benim cocuguma 20 sene ceza verildi iki sahsin amcasi adliyede calisiyor eskalleri hersey bire bir tutmasina ragmen 6ay yattila dosyada kesin sucu onlarin islediyini karar verilmesine ragmen kosullu sali verme deyil tahliye deyil beraat edildiler bunun icin ben turkiyede adaletin olduguna inanmiyorum oglum 7senedir dort duvar arasinda cezayi veren hakim fetocu cikti gorevinden atildi boyle niceleri var sucsuz gunahsiz insanlar ceza evlerinde delil yok isbat yok cumhuriyet bas savcisiyla kizim gorustu gerekce olarak ne gosterdiniz sucu isledigine dair verdiyi cevaba bak turkiye fakir ulkeymis delil arayamazmis avrupa zengin ulkeymiste hemen isler halloluyormus madem magdur kisi bir araba vardi diyors o arabanin icinde bir delil aranmazmi bindiyine dair

 2. Hayirli aksamlar alper bey şikayeti geri almak bi anlam kazanmaz denissiniz peki kızın yaşi kimlikte yanlissa yaşi buyuk ama ailesi kimlige kucuk yazdirmis vede dogum raparunda cinsiyeti erkek diye geciyorsa bunlari nasil ispat ederiz yine şikayetletinu almaları birsey ifade etmezmi tesekkurler

 3. Alper bey öncelikle bu erdemli paylaşım sitenizden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sayın Avukatım; Ben 2015 yılında basit yaralama dan ceza almam gerekirken basit cinsel saldırı suçu ile 4 yıl 2 ay ceza aldım. dosyam yargıtayda. arşiv bölümü teslim aldı yazıyor. Ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin. Ziraat Mühendisim. Devlette çalışıyorum. Hayatımın mahfolmasını istemiyorum.

 4. ben esnafım yanımda 7 veya 8 ay gibi bir bayan çalıştıbiraz fazla samimiyet olduk
  bende oda zamanla birbirimize ısındık
  sonraki zamanla
  oda bende isteyerek öpmeler oldu
  bazen mesajlaşıyorduk
  akşamları
  bazende vatsapta
  oda bende biribirimizi çok istiyorduk her fırsat
  öpüşüyorduk
  birgün mesaj attım kocası görmüş
  akşam ben iş yerimi kapatırken beni takip etmiş ve bana saldırdı
  bana bıçak sapladı
  bende şikayetçi oldum
  karısıda ben şikayetçi
  oldum diye adamla kadın ifadeye gitmiş
  kadın demiş bana tacizde bulundu demiş
  1 ay sonra mahkeme var ne olacak
  yardımcı olursanız sevinirim

Comments are closed.