Ceza Avukatı Tutmalı mıyım?

slide01-670x300
Hakkınızda ceza mahkemesinde dava açıldı ve sanık olarak yargılanmakta iseniz, masum olduğunuzu, ceza gerektirir bir eyleminiz olmadığını, dosyada aleyhinizde yeterli delil bulunmadığını düşünseniz dahi özgürlüğünüzü koruyabilmeniz için uzman bir ceza avukatı tarafından etkin şekilde temsil edilmeniz kanaatimce zaruridir. Çünkü hakkınızda dava açılmış olması beraat etmenize kıyasla cezalandırılma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu ifade etmektedir.

Dahası mahkeme önünde çekince görmeden ifade ettiğiniz tek bir cümle veya beyan etme gereği duymayarak söylemekten kaçındığınız bir husus mahkumiyetinizin yegane gerekçesi olarak gösterilebilir. Bu nedenle yargılamanın başından sonuna dek nasıl hareket edeceğinizi, hakkınızdaki suçlama ile ilgili ne gibi bir ceza alabileceğinizi, hangi delillerin dosyaya sunulmasının sizi ceza almaktan kurtaracağınızı bilmeniz gerekir.

Hakkınızda hapis cezasına hükmedildikten veya cezanız kesinleştikten sonra göstereceğiniz ciddiyeti ne kadar erken gösterir iseniz o kadar lehinize olacaktır.

Ceza hukuku mevzuatımızın sürekli değişmesi, uygulamalarda eşitlik ve istikrarın sağlanamaması, toplumda adalete duyulan güveni azaltmakta ve ceza mahkemesi önünde sanık sıfatı ile yargılanan veya şikayetçi olarak hakkını arayan kişilerin bir ceza avukatının yardımından yararlanmasını ve ceza avukatı seçimini oldukça dikkatli yapmasını kanaatimce zorunlu kılmaktadır.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30