Ağır Ceza Avukatı Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli

Ceza-hukuku-avukati
Eğer sanık olarak yargılanıyorsanız hapse girmekten, ailenizden ayrılmaktan, sabıkalı olmaktan korkmanız son derece doğaldır. Her insan özgürlüğünü kaybetmekten, ailesinden, arkadaşlarından kopup alışık olmadığı bir cezaevi ortamına girmekten, tanımadığı mahkumlarla bir arada vakit geçirmek zorunda kalmaktan korkar. Korkunuzun temelinde başınıza ne geleceğini bilmeyişiniz yatar. Yani ceza alıp almayacağınız, alacağınız cezanın hayat standartınızı değiştirecek, sizi özgürlüğünüzden alıkoyacak nitelikte olup olmadığı, ceza yerine hükmedilebilecek tedbirlerin veya hapis cezasından tamamen kurtulmanızı sağlayacak hukuki imkanların mevcut olup olmadığı gibi. Bir de bunlara bazı avukatların toplumda yarattığı olumsuz önyargı ve avukatlar arasındaki görüş farklılıkları eklenince içinden çıkılmaz bir güvensizlik ve korkuya kapılmanız muhtemeldir. Vatandaşlardan “Bir avukata sordum şöyle söyledi öbürü ise böyle söyledi” gibi cümleleri sıklıkla duymaktayım. Bunun sebebi yeterli bilgi ve uygulama tecrübesine sahip olmayan meslektaşlarımızın “bilmiyorum” demekten ve sonrasında konuyu detaylı şekilde araştırıp eksikliklerini gidermekten çekinmeleridir.

Kanunlar ve ceza hukuku kuralları avukattan avukata değişmez. Yargılandığınız konu hakkında size güncel, kapsamlı ve net bilgi verebilecek, uygulama tecrübesine sahip (tecrübe = yaşlı demek değildir, ceza kanunlarının tamamı ve uygulama son 10 yıl içerisinde baştan aşağı değişmiştir.) bir ceza avukatı edinin. Görüşme yaptığınız avukatın bu özelliklere sahip olup olmadığını anlamanız aslında sandığınız kadar zor değildir. Öncelikle yardımına başvuracağınız avukatın daha önce benzer konularda başarı ve tecrübe sahibi olup olmadığını sorgulayın. Tabi ki bunu yaparken teknolojiden, internetten de yararlanabilirsiniz.

Bu arada iş alabilmek için kanunen yasak olduğu halde “google”a para ödeyip reklam vermek zorunda kalan ve bu sebeple arama sonuçlarında sayfanın en üstünde, altında veya yan sekmelerde ilk sıralarda çıkan (web sitesinin yanında veya üzerinde reklamlar ibaresi vardır) avukatlık sitelerine daha dikkatli yaklaşın. Web sitelerinin sırası ile avukatlık bilgi ve tecrübesinin “en ufak” bir ilgisi yoktur, yanılgıya düşmeyin. İmkanınız var ise mutlaka randevu alıp yüz yüze görüşme yapın, çekincelerinizi belirterek aklınızdaki tüm soruları sorun. Eğer görüştüğünüz avukatın cevaplarından ve yaklaşımından tatmin olmadıysanız, sorularınızı geçiştirdiğini hissettiyseniz başka meslektaşlarla görüşmekten, “ben bir düşüneyim” demekten çekinmeyin. Size somut bilgi vermek yerine duymak istediklerinizi söyleyerek daha dosyanızı incelemeden, işin kapsamına vakıf olmadan “hallederiz yahu siz merak etmeyin, birşey olmaz” diyenlerden, salt para kazanmak için bir an önce iş almaya çalışanlardan uzak durun.

Aldığınız cevaplardan tatmin oluncaya, güven duyuncaya kadar gerekirse onlarca avukatla görüşün ve tüm görüşmelerinizden sonra kimin bilgisi, uygulama tecrübesi ve ifade yeteneği ile sizi layıkıyla temsil edebileceğini düşündüyseniz avukat seçiminize ona göre yön verin.

Avukat seçiminde aceleci davranmayın, hayatınızın bu seçime bağlı olabileceğini unutmayın ve dolayısı ile asla maddiyatı esas almayın. Önemli olan ne kadar avukatlık ücreti ödediğiniz değil, ödediğiniz ücret karşılığında sorununuzun çözümü için gerekli donanım ve uygulama tecrübesine sahip, size etkin bir ceza avukatlığı hizmeti verebilecek bir avukat edinip edinmediğinizdir. Eğer acele ile vekil kıldığınız avukatınıza güven duymadığınızı, sorularınıza cevap alamadığınızı, dava sürecinde etkin bir şekilde temsil edilmediğinizi fark ettiyseniz, muhtemelen yeni bir avukat tayin etmek zorunda kalacaksınız. Veya daha kötüsü tekrar ücret ödememek için kaderinize razı olacaksınız.

Eğer internetten araştırma yapıp bu makaleyi okuyabilecek imkanınız varsa, özgürlüğünüzün değerini bilin ve hayatınızı ciddiye alın. Hayatınızı ilgilendiren hiçbir seçimi de gelişigüzel yapmayın.

Not: Bu konuda diğer makalelerimizi de incelemenizi öneririm.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30