Banka Hesabınızı Kullandırmayın Dolandırıcılıktan Yargılanmayın

Yurtdisi-Kredi-Karti-Kullanimi-670x300
Bir iddia bayiinde oyun oynarken veya kahvede vakit geçirirken yeni tanıştığınız bir kişi sizinle samimiyet kurup birkaç gün sonra da kendisine para geleceğini; borçlu olduğu için kendi hesaplarının hacizli, blokeli olduğu veya o bankada hesabı olmadığı, bankanın çok fazla masraf aldığı gibi akla yatkın bahanelerle sizden banka hesap numaranızı isteyip banka hesabınıza onun için gelecek parayı çekerek kendisine vermenizi rica edebilir. Yeni tanıştığınız bu kişi ricasının öncesinde size birtakım küçük jestler yaparak, örneğin yemek ısmarlayarak, bir yere gittiğinizde hesabınızı ödeyerek, küçük hediyeler vererek, giyim kuşam ve kullandığı araba ile varlıklı görünerek güveninizi de kolaylıkla kazanmış olabilir. Arkadaşlığınızı ilerletmeyi düşündüğünüz bu kişinin sizden borç istemediğini, onun için hesabınıza gelecek parayı bankaya gidip çekerek ona vermenizin herhangi bir sakıncası olmadığını, hatta bunun için ona güvenmenize gerek dahi olmadığını düşünerek hesap – IBAN numaranızı ona vermekten ve parası geldiğinde de bizzat çekerek teslim etmekten çekinmeyebilirsiniz.

Yerine getirdiğiniz ve oldukça masum olduğunu düşündüğünüz bu rica hayatınızı uzun süreli bir kaosa sokabilir, 10 yıldan fazla hapis cezası ile yargılanabilir, tutuklanabilir ve hatta mahkum olabilirsiniz. Nasıl mı? Bankadan arkadaşınız için geldiğini düşündüğünüz ve çekerek ona teslim ettiğiniz para, internet üzerinden onun tarafından dolandırılan ve hesap bilgileri haksız şekilde temin edilen-çalınan şahısların banka hesabından gönderilmiş olabilir. Bu durumda dolandırıcılık konusu paranın gönderildiği banka hesabı şahsınıza ait olduğu ve parayı banka şubesine gidip imza atarak veya atm den kameralar önünde bizzat çektiğiniz için olayın ilk ve belki de tek şüphelisi siz olacaksınız. Sizin banka hesabınızı da kullanarak başkalarını dolandıran kişi ortadan kaybolacağı için muhtemelen size söylediği adı dahi gerçek dışı olacağı ve piyasada açık hat olarak tabir edilen veya yine başkasının kimlik fotokopisi kullanılarak bilgisi dışında alınmış bir hat kullandığı için ona ulaşamayacaksınız. Dahası bu kişinin resmi makamlarca bulunması da oldukça zor olacağı için savunmanıza itibar edilmeyecek ve böyle bir savunmayı uydurduğunuz düşünülebilecektir. Diğer bir deyişle hakkınızda dava açılıp oldukça ciddi suçlamalarla sanık sıfatı ile yargılanabilirsiniz.

Örnekteki olaydaki gibi masum bir ricayı yerine getirdiğini düşünen şahıs üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası gerektiren bilişim sistemleri banka ve kredi kurumlarının araç olarak kullanılması sureti ile dolandırıcılık suçu ile yargılanabilir. Bu tür suçların işleniş şeklinde genelde bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, erişilmez kılma, sisteme veri yerleştirme v.b. suçların da olduğu düşünülürse sanığın toplamda 10 yıldan fazla hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceği göz ardı edilmemelidir. Vatandaşlarımızın banka hesaplarını başkalarına özellikle uzun süredir tanımadıkları kişilere kullandırmamaları böyle bir olayın içerisinde kendilerini bulmuşlarsa da gerçek failin ortaya çıkarılması için mutlaka konu hakkında uygulama tecrübesi olan bir ceza avukatının yardımından faydalanmaları tavsiye olunur.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30