Ceza Davasında Sanık Olmak

Regret-Free-670x300
Hakkınızda düzenlenen iddianameyi  ve duruşma gününü tebliğ aldınız ve örneğin Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde sanık sıfatı ile yargılanacağınızı öğrendiniz. İddianame içeriğinde yer alan suçlamaları zorlanarak okudunuz. Psikolojik olarak neredeyse bir travmanın eşiğindesiniz. Her duruşma günü yaklaştığında psikolojinizin daha da bozulması, uykularınızın kaçması aslında çok normal ve çözümü bir o kadar basit.

Peki ne yapmalısınız?

Öncelikle yaşadığınız bu hisler insana özgü ve çok doğal olmakla birlikte temelinde bilgisizlik yatıyor. Nasıl mı?

İnsan bilmediği şeyden hoşlanmaz, korkar. Bilgi eksikliğidir güvensizliği, korkuyu getiren. Eğer iyi bir ceza avukatı değilseniz, böyle bir durumda ne yapacağınızı, nasıl davranacağınızı, başınıza nelerin gelebileceğini veya gelemeyeceğini, ihtimallerin sınırlarını ve kapsamını bilmemeniz ve dolayısı ile korkmanız oldukça doğal.

1) Hakkınızda iddianame düzenlenerek dava açılması ceza alma ihtimalinizin beraat etme ihtimalinizden daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Savcı eğer hakkınızda iddianame düzenledi ise ceza almanızın daha muhtemel olduğunu düşündüğündendir. İddianamede yer alan suçlamalarla ilgili kapsamlı bilgi edinmeli derhal bir ceza avukatından destek almalısınız. Ceza davanız sürecinde neler yaşayacağınızı, aleyhinize hükmedilebilecek en fazla cezayı yani en kötü ihtimali, ceza almaktan kurtulmak için nasıl bir savunma yapmanız gerektiğini,  hangi delilleri ileri sürebileceğinizi  bir ceza avukatından hizmet alarak öğrenmeniz ve onun desteği ile hareket etmeniz yerinde olacaktır.

2) Korkmanız veya stres yapmanız size hiçbir fayda sağlamayacak, eğer iyi bir ceza avukatının hizmetinden yararlanabilecek mali gücünüz var ise tek yapmanız gereken sizin için en doğru, en iyi ceza avukatını seçmektir, o sizi süreç hakkında bilgilendirecek, yönlendirecektir.

Eğer ceza avukatı tutma imkanınız varsa özgürlüğünüzün söz konusu olduğunu unutmayın ve mutlaka bir an önce avukat edinin.

Eğer imkanınız bulunmuyorsa üzerinize atılı suçun niteliğine göre zorunlu müdafilik durumu da yoksa barodan adli yardım talebinde bulunabilir, bir avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz. Diğer yandan kendinizi bizzat savunmaktan suçsuzluğunuzu kanıtlayacağını düşündüğünüz bilgi ve belgeleri Mahkemeye sunmaktan çekinmeyin.

3) Eğer iyi bir ceza avukatı edindi iseniz;  ona üzerinize atılı suçla ilgili her şeyi olduğu gibi açık, net ve detaylı olarak anlatın. Avukatınıza asla yalan söylemeyin! Sizi sağlıklı savunabilmesi için bu  şarttır.

Vekil kıldığınız ceza avukatı ile birlikte üzerinize atılı suçu işlemediğinizi veya hafifletici sebepleri, suç vasfını değiştirir olguları ve delilleri birlikte saptayıp savunmanızı layıkıyla hazırlayarak mümkünse Mahkeme heyetinin okuyup incelemesine imkan verecek şekilde, yani duruşmadan en az bir-iki hafta önce dosyanıza  sunulmasını sağlayın.

4) Ceza Avukatının Rolü;

Ceza avukatı öncelikle Müvekkilini dosyası hakkında bilgilendirmeli, hukuki bilgi ihtiyacını anlaşılır bir dille karşılamalı, Müvekkilinin varsa soru ve çekincelerini gidermelidir. Böylece sanıktaki yukarıda bahsi geçen psikolojik sorunlar ve çekincelerin minimuma inmesi ve hatta tamamen giderilmesi mümkündür.

Ceza avukatının dosyanızdaki etkinliği, ileri sürdüğü deliller ve savunması, hakkınızda verilecek kararı dosyanın durumuna göre %100 değiştirebilir. Bu konuda “mahkeme ne isterse o kararı verir ceza avukatının etkisi çok değildir” şeklindeki görüşlere kesinlikle katılmamaktayım. Hele bunu söyleyen bir meslektaşım ise uygulamada verilen beraat-bozma kararlarını daha çok incelemesini ve daha çok okumasını tavsiye ederim.

Mahkumiyet kararı alması oldukça muhtemel sanıkların iyi bir ceza avukatının savunması ve hukuki desteği ile beraat ettiğini veyahut aleyhlerine verilen cezanın Yargıtayda bozulduğunu gösterir binlerce örnek vardır, sıklıkla da şahit olmaktayım. Yargıtay onama kararından yani mahkumiyetin kesinleşmesinden sonra dahi hapis cezası kaldırılarak beraat kararı verilmesi mümkündür. Bu nedenle eğer hakkınızda bir ceza davası açıldı ise sürecin başından sonuna dek (hatta hükmün kesinleşmesinden sonra olağanüstü kanun yollarına başvuru açısından) bir ceza avukatının desteğinden faydalanmanız yerinde olacaktır.

Ekran-Resmi-2015-09-30-13.45.30